AVATUD: T-L 10-16,  E-post:See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. Telefon: +372 5521 331

Eesmärgid

Avinurme Elulaadikeskus on loodud Avinurme kohavaimu hoidmiseks ja ainulaadsete põlvest-põlve pärandatud oskuste edasiandmiseks. Avinurme Elulaadikeskuse eesmärgiks on kohaliku elu edendamine, piirkonna elulaadi eksponeerimine, arendamine ja toetamine.

 

Elulaadikeskuse asutajateks on Avinurme vald, Avinurme kogudus ning Avinurme Kultuuri ja Hariduse Selts Nurmetuled. Nii on Avinurme Elulaadikeskuses kaasalööjateks kõik vallaelanikud ja avinurmikud, kes ka kaugel elades hoiavad sidet kodukandiga.

 

Elulaadikeskuses on Avinurme Koduloomuuseumi väljapanekud “Puidust sündinud elu” ning “Jaht kui elulaad”, töötoad puutöö, käsitöö ja kohaliku kokakunsti õppimiseks ning ruumid erinevate ürituste korraldamiseks. Samuti tegutseb siin turismiinfopunkt.

 

» Kohalik elanik tuleb keskusesse, sest selle ümber keeb elu. Keskus tutvustab ka kohalikule elanikule ununema kippuvaid traditsioone, tutvustab avinurmikule tema identiteeti ja räägib talle tema lugu. Elulaadikeskus töötab tihedalt koos teiste valla asutuste ja ettevõtetega, et pakkuda kohalikule ja külalisele põnevaid tegevusi. Lisaks avalikele teenustele on keskuses atraktiivne kultuuriprogramm, mis meelitab siia külalisi lähemalt ja kaugemalt.

 

» Turistid ja huvirändajad tulevad Avinurme Elulaadikeskusesse, sest siin saab osa unikaalsest kogemusest. Siin saab näha ja teada, kuidas puutoode sünnib ja kuidas puumeistrid töötavad ning töötubades ise käed külge panna. Siin saab meisterdada päris oma puust eseme, tutvuda Avinurme ja piirkonna kultuurilooga, küpsetada vanade eestlaste kombel leiba ja saada osa eesti rahva muusikast. Avinurme Elulaadikeskusest saadav kogemus on mitmekülgne ja uudne. Kindlasti tekib paljudel huvi osta unikaalset käsitööd keskuse poest või hiljem tellida koju kodulehe vahendusel.

 

» Puiduettevõtjad tulevad keskusesse, et kohtuda uute ja andekate noortega, kelle jaoks võivad ettevõtjad osutuda esimesteks koostööpartneriteks. Olgu see uus puidust mänguasi, ehe, toidunõu, lauamäng või kuumaalus – ükski ettevõte ei taha jääda kõrvaltvaatajaks, kui teised sõlmivad kontakte ja parandavad seeläbi oma võimalusi turul läbilöömiseks. Ettevõtjate ja noorte koostöö ei piirdu vaid keskuse nelja seinaga. Keskus innustab praktikavõimaluste pakkumist ja rahvusvaheliste projektide kaudu koostööd Läänemere piirkonnas.

 

» Loojad, kunstnikud ja meistrid tulevad keskusesse, sest siin kohtuvad traditsioonid ja inspireeriv keskkond. Siin sünnib puuskulptuur ja puudisain. Avinurme pakub suurepärast keskkonda, mida loomeinimesed oskavad hinnata.

 

» Lapsed ja noored tulevad keskusesse, sest siin saab kõige ehedamal kujul õppida Eesti kultuuri- ja ajalugu ning proovida traditsioonilisi käsitöövõtteid. Aktiivne õppeprogramm pakub mitmekülgset tegevust lastele ja noortele erinevas vanuses.

 

» Disaini- ja puutööga seotud erialade õpilased ja üliõpilased tulevad keskusesse, mis unikaalse praktikabaasina toob kokku meistrid ja sellid. Noortel on võimalik õppida traditsioonilisi ja rahvuskultuuriliselt olulisi käsitöövõtteid ning kasutada oma töös ja õpinguis vanu oskusi ja rahvuslikke motiive. Lisaks viib keskus kokku üliõpilased ja ettevõtjad, luues andekamatele noortele ja põnevamatele lahendustele võimalik leida tee turule. Keskus innustab noori erinevatelt erialadelt tegema koostööd, et rikastada nende kogemustepagasit.

 

Avinurme Elulaadikeskus tahab muuta Avinurme avastamata aardest paigaks, mida teatakse ja kuhu ikka ja jälle on põhjust tagasi tulla. See on võimalik vaid oma tugevuste tunnetamise kaudu, milleks on Avinurme puhul just rikkumata loodus ja ajalooline kogemus puutöötraditsioonide hoidmisel ja edasikandmisel.

 

9 põhjust, miks külastada Avinurme Elulaadikeskust

Paiknemine kesk Alutaguse suurmetsi on Avinurmest läbi aegade teinud eraldatud paikkonna. Soine põllumaa ning pikad suurvee perioodid, mille tõttu olid teed üleujutatud ning ligipääs Avinurmele piiratud, sundisid avinurmikuid otsima traditsioonilisest talupidamisest ja põllutööst teistlaadseid elatusallikaid ning ümbruskonna metsarikkus juhatas nad puutöö juurde.

Loe edasi...

PUU TÖÖ MEISTRID AD 1786